Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Aloe vera jel ve Aloe vera forte satış

Tıbbi Sarısabır (Aloe Vera) İçeriği Ve Üretimi

tibbisabir

 

Tıbbi sarısabır otu olarak da bilinen aloe vera içeriği bakımından Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından araştırılmaya uygun bulunmuş ve “seçilmiş tıbbi bitkiler” başlığı altında incelenmiştir. İncelenmesinin en önemli sebeplerinden biri, harici ve dahili kullanımında iyileştirici özelliğini artıran polisakkarit oranının üst düzeyde olmasıdır. Polisakkaritler; doğal antibiyotik olduklarından vücudu güçlü tutar, antihistaminik yani alerji önleyici yapılarından dolayı cildi yeniden yapılandırarak, nem bariyeri oluştururlar.

Anavatanı Güney Afrika ve Yemen olan tıbbi sarısabır (aloe vera) bitkisi, bugün dünyada ve Türkiye’de (Güney ve Güneydoğu Bölgeleri’nde yabani olarak) kurak ve tropik iklimli yerlerde yetişir. Süs bitkisi olarak kültürü yapılır. 250 türü bulunan bitkinin, tedavi amacıyla kullanılabilen birkaç çeşidi vardır. Tohumla çoğaltılması zordur. Bu yüzden Aloe vera yetiştiriciliği körpe yaprak sürgünlerini başka yere ekmek “çelikleme” yöntemiyle yapılır. Kimyasal gübre ve ilaç kullanılmayan “organik tarım metotları” esas alınır. Güney Amerika, Meksika ve Hint Adaları’nda ticari amaçla ekilen ve binlerce dönümü bulan aloe vera tarlaları vardır. Bitkisel tedavi alanındaki başarısı ve tıbbi iyileştirici özellikleri, bitki ekim alanlarının her geçen yıl artmasına neden olmaktadır.

Aloe vera ürünleri bitkinin bünyesinde bulunan 12 vitamin, 20 mineral (vitaminlerin etkisini artırır), 18 amino asit (doku oluşumu için protein üretirler) ve çeşitli enzimleri (besinlerle alınan yağ ve şekerin sindirilmesine yardım ederler.) büyük oranda koruyarak özel yöntemlerle hazırlanmaktadır.

Tıbbi tedavi ve kozmetik alanlarında kullanılan aloe vera jel; A, B grubu, C, E vitaminleri ve folik asit-demir, kalsiyum, çinko, selenyum, magnezyum, fosfor, krom gibi mineraller içerir. Bünyesindeki acemannon maddesinin bağışıklık sistemini güçlendirmedeki etkisi tartışılmaz. Bitkinin özellikle kanser tedavisi sırasında çöken sisteme destek olmadaki başarısı uzmanlarca kanıtlanmıştır.

Küçük yara ve yanık, böcek sokmaları, egzama ve mantar gibi ağrılı, kaşıntılı cilt problemlerinde rahatlık sağlaması en bilinen özelliğidir.

Ayrıca, Aloe vera jel (bitki karışımlı aloe vera şurubu) kimyasal ilaçların bağırsaklarda oluşturduğu hasarları ve bağırsak mantarlarını tedavide, midedeki hazım problemlerinde, reflü sıkıntısında, tip2 diyabette insülini dengelemede, kabızlık şikayetinde kullanıldığında olumlu sonuçlar veren besin desteğidir.


Aloe veranın hastalıklara etkileri ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum kısmına bırakabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir