Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Aloe vera jel ve Aloe vera forte satış

Antik Çağda Keşfedilen Mucize

aloe-vera

Aloe vera binlerce yıl öncesinde bile gerek bitkisel tedavi gerekse güzelleşme amacıyla kullanılmış bir bitkidir. Pek çok farklı amaçla kullanılan ve  sıcak iklime sahip hemen her bölgede yetişebilen bir bitki olması aloe vera bitkisini hem çok yönlü hem de çok tercih edilen bir bitki haline getirmiştir.

Kleopatra’nın güzellik sırrı olduğuna inanılan bu bitki Eski Mısır’da binlerce yıl öncesinde bile tedavi amacıyla kullanılmıştır. Arkeolojik bir çalışma sırasında bulunan Eber papirüslerinde aloe vera bitkisinin detaylı çizimleri, kullanım alanları, aloe veranın faydaları ve bazı hastalıklar için verilmiş reçeteler bulunmuştur. Yalnızca zengin ailelerin evlerinde bulunan ve firavunların mezarlarına kendileriyle birlikte gömdürdüğü bu mucizevi bitki Eski Mısır’da çok prestijli bir düğün hediyesiydi.

Uğruna savaşlar yapılmış nadir bitkilerden biri olan aloe vera bitkisi yaraların hızlı iyileşmesi ve ağrının azalması amacıyla da kullanılmıştır. Öyle ki Büyük İskender İran’ı ele geçirmesinin ardından akıl hocasının tavsiyesine uyarak yaralı askerleri için kullanmak üzere zengin bir aloe vera kaynağı olan Sokotra Adası’nı ele geçirmiştir. Dünya üzerindeki sayılı aloe vera kaynaklarından biri olan bu ada İskender’ e sonraki savaşlarında asker kayıplarını azaltarak çok büyük destek olmuştur.

Aloe vera bitkisi aynı zamanda Antik Yunan ve Roma toplumunun da sıklıkla kullandığı bir tedavi aracıydı. Yunan hekimleri pek çok rahatsızlığın tedavisi için gerek dahili gerekse topikal olarak önerdikleri aloe vera ile uzun yıllar insanları tedavi etmişlerdir. Roma toplumu ise aloe veraya daha fazla önem verirdi. Öyle ki devlet topraklarının bir bölümü aloe vera yetiştiriciliğine ayrılmıştı. Bu topraklar ve ürünler tamamen saraya ait olup dönemin aloe vera üretiminin neredeyse tamamı senato ile halkın çok saygın kesimine aitti.

Günümüzde eski önemini tam olarak taşımıyor olsa da yine de pek çok hastalık için bitkisel tedavi yöntemlerini tercih eden insanlar tarafından kullanılmaktadır. Doğanın en büyük armağanlarından biri olarak kabul edilebilecek aloevera bugün bile tedavi edici görevini sürdürmektedir.


Aloe veranın hastalıklara etkileri ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum kısmına bırakabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir